Posledná pobytová exkurzia v roku 2016 bude zameraná predovšetkým na prírodné staviteľstvo a najmä na slamené domy. Uvidíte a navštívite väčšinu zo 14 zaježovských stavieb tohto typu a dozviete sa nielen o teórii, ale aj o praktických skúsenostiach ich staviteľov. Sprievodcovia Vám však počas víkendu bližšie predstavia aj ďalšie aktivity ľudí zo zaježovskej komunity - permakultúrne prvky v záhradách, lesnú škôlku, komunitnú školu, potravinovú banku, ekokomunitu Sekier a iné. Na rozdiel od jednodňových exkurzií strávite v Zaježovej celý víkend v príjemnom a "eko-komfortnom" prostredí Vzdelávacieho centra Zaježová.

Podrobný program:

PIATOK
16:00 - 18:00 Príchod a ubytovanie
18:00 - 19:00 Večera
19:00 - 19:45 Uvítanie a krátka prednáška s diskusiou o Vzdelávacom centre a súvisiacich aktivitách (meditačné ústranie, ústranie v tme,…) (Katka a Roman Miesler) - prebehne v priestore čajovne (pestrý sortiment teplých a studených nápojov, sladkých a slaných pochutín v bio a fairtrade kvalite… v rámci čajovne funguje aj obchodík s ekodrogériou, knihami a výrobkami miestnych ľudí - mliečne výrobky, bylinkové čaje, tinktúry, mastičky, oblečenie, hračky, šperky,…). Čajovňa je veľmi pekný priestor, ktorý bol postavený zo slamy, dreva a hliny.
20:00 - 21:30 Úvodné rozprávanie o tom, prečo a ako sa Zaježová stala tým čím je. Príbeh jej vzniku a vývoja vám priblíži Mirec Kašiak, ktorý tu žije už viac než 20 rokov. Okrem Zaježovej vám predstaví aj ďalšie zaujímavé európske ekodediny a komunity.

SOBOTA
8:00 - 9:00 Raňajky
9:00 - 13:00 Exkurzia po Zaježovej - 1.časť -  Na začiatok si obhliadneme blízke okolie Vzdelávacieho centra, kde sa môžete inšpirovať prvkami permakultúry, prírodného staviteľstva, či ukážkami obnoviteľných zdrojov energie. Potom sa autami presunieme na opačný koniec Zaježovej - na laz Podsekier. Lektor Vás privíta vo svojom dome, ktorý postavil zo slamených balíkov a iných prírodných, či recyklovaných materiálov. Odtiaľ sa vyberieme na 20 minútovú prechádzku lesom na laz Sekier. Na tomto mieste sídli malá medzinárodná komunita ľudí, ktorí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša ich snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – rozostavaná a dokončená samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné pozoruhodnosti.
12:00 - 13:00 Obed v Ekokomunite Sekier
13:30 - 17:30 Po obede na Sekieri sa prejdeme o kúsok ďalej - cca 15 minút od Sekiera sídli Spoločenstvo na Bráne - malá subkomunita Zaježky, kde je niekoľko ďalších slamených domov vrátane prvej stavby tohto druhu na Slovensku. Nie je to však všetko, čo toto čarovné miesto ponúka. Z Brány sa vrátime na Sekier, kde si budete môcť vyskúšať prácu so slamou a hlinou v praxi. Lektor vám predvedie, ako skracovať či orezávať balíky, či ako namiešať hlinenú omietku. Ku koncu dňa sa vrátime na parkovisko na Sekieri a autami sa presunieme späť do Vzdelávacieho centra Zaježová. Cestou sa však ešte zastavíme pri troch stavbách, ktoré na izolovanie využili iné prírodné materiály - konopné panely, drevovláknové dosky, piliny, či trstinu. Zakladateľ stavebnej firmy zo Zaježovej (Rado Plánička - Drevolution), vám porozpráva o svojom dome a technológiách, ktoré používajú pri práci s prírodnými materiálmi.
18:00 - 19:00 Večera
20:00 - 21:00 Prezentácia a diskusia “Prírodné krásy Zaježovej a ich ochrana formou miestnej dobrovoľníckej iniciatívy "Za Obcou Chránené Územia” (Jana Sadloňová a Vlado Ruppeldt) - formou fotografickej prezentácie "virtuálne’’ spoznáte prírodné krásy a vzácnosti Zaježovej, porozprávame vám o niekoľkoročných aktivitách miestnych dobrovoľníkov v oblasti ochrany prírody - projekt Obcou Chránené územia, záchrana starých odrôd ovocných stromov popri ceste, zapájanie sa do výrubových konaní, tvorby lesného hospodárskeho plánu, čistenie Zaježovej, práca s miestnymi školami, projekt Čarovné miesta Javoria…
21:00 - 22:00 Premietanie dokumentárneho filmu od tvorcov zo Zaježovej - na výber budete mať niekoľko ich snímok, alebo filmov na tvorbe ktorých sa podieľali - napr. "Slamený dom" o stavbe domu na zaježovskom Sekieri, "Dedičstvo Zaježovej" o tradíciách našej obce a aktivite miestnej školy, či oceňovaných dokumentov o prírode "Znovuzrodenie lesa" a "Vlčie hory"

NEDEĽA
8:00 - 9:00 Raňajky
9:00 - 12:00 Exkurzia po Zaježovej - 2.časť - Krátkou prechádzkou sa presunieme do centra Zaježovej. Tam navštívime miestnu komunitou spravovanú malotriedku (školu navštevuje len 11 žiakov). Vojdeme aj do komunitného centra, kde sídli „Potravinová banka“, či „Lesná škôlka“. Tam sa dozviete, čo sa skrýva za týmito názvami. Po ceste si zbližšia pozrema aj prvý legálne postavený štandartný rodinný dom zo slamených balíkov na Slovensku a dve menšie stavbičky.
12:00 - 13:00 Obed

Vaši sprievodcovia:

Mirec Kašiak, ktorý v Zaježovej žije už 20 rokov a počas rokov, ktoré tu strávil venoval vedeniu vzdelávacích projektov, organizovaniu akcií, prírodnému staviteľstvu a mnohým iným aktivitám. Porozpráva Vám o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity a tiež Vám predstaví zahraničné ekodediny, ktoré navštívil. Počas prehliadky Vám predstaví miestnu komunitnú školu, lesnú škôlku a tiež aj slamený dom ktorý si postavil ako jeden z prvých legálnych domov tohto druhu na Slovensku. Jeho článok, ktorým zhrňuje svoje skúsenosti so  stavaním zo slamy a hliny, ale aj s bývaním v takýchto domoch nájdete na tomto odkaze: http://ciernalabut.sk/2051/domy-sa-daju-stavat-aj-zo-slamy-zajezovej-uz-14/

Katka a Roman Miesler sú správcami Vzdelávacieho centra Zaježová. Okrem toho, že ho manažujú, pripravujú v ňom aj rôzne vzdelávacie kurzy. Roman popri tom vedie aj Meditačné ústranie, Ústranie v tme a Čajovňu pri Vzdelávacom centre. Obaja bývajú už takmer 10 rokov starom dome postavenom zo slamených balíkov.

Tomáš Bužek je zakladateľom spoločenstva na Bráne a prvým človekom, ktorý sa na Slovensku odvážil stavať domček so slamy. Spolu s priateľmi na Bráne pripravujú rôzne semináre vrátane kurzov o prírodnom staviteľstve.

Vlado Ruppeldt a Janka Sadloňová sú oceňovaní filmári a prírodovedci. V Zaježovej pôsobia už 10 rokov a ich "srdcovou témou" je ochrana miestnej prírody. Stoja za projektom Obcou chránené územia, ale aj za ďalšími podobnými iniciatívami. Okrem iných stvorili aj film "Slamený dom", či "Dedičstvo Zaježovej".

Hanna Schneiderová je v Zaježovej od roku 2010, keď sem prišla ako zahraničná dobrovoľníčka (je z ČR) na ročný vzdelávací pobyt v Ekokomunite Sekier (EDS). Po jeho skončení tu zostala, postavila si vlastný slamený dom a v súčasnosti koordinuje vzdelávacie aktivity na Sekieri. Spolu so svojim priateľom Arvidom realizujú plán premeny Sekiera na ukážkovú permakultúrnu farmu.

Arvid Bohlin (pôvodom z Nemecka) je taktiež bývalý dobrovoľník, ktorý prišiel na Sekier v roku 2012  a po skončení svojho vzdelávacieho projektu tu zotrval, aby sa venoval rozvoju Sekiera do podoby permakultúrnej farmy. Venuje sa predovšetkým praktickým aktivitám a vedením prác na Sekieri. Zaujíma sa o lokálnu produkciu a spracovanie stravy a zdravú výživu. Vedie stavbu ďalšieho samonosného slameného domu na Sekieri.

 

Neváhajte a využite možnosť, ktorú Vám ponúkame. Nielenže spoznáte Zaježku a jej ľudí, a dozviete sa množstvo inšpiratívnych informácií, ale aj si príjemne oddýchnete v krásnom prostredí Vzdelávacieho centra.

Radi tu privítame aj rodiny s deťmi. Za deti bez nároku na vlastnú posteľ a stravu neplatíte. Za deti bez postele a so stravou (detská porcia) je cena pobytu 12 eur. Deti so stravou (detská porcia) aj s vlastnou posteľou platia 33 eur.

ČO SI PRINIESŤ

  • Oblečenie do prírody, hlavne topánky vhodné na vychádzku do lesa.
  • V prípade, že si budete chcieť v sobotu aj "siahnuť" na materiál (slamu a hlinu), zoberte si aj pracovné rukavice. Práca bude len symbolická, tak by ste sa nemali zašpiniť, ale ak si chcete byť istí, že ostanete čistí, zoberte si aj niečo na prezlečenie na prácu.

 

Počet miest je obmedzený, zarezervujte si ich čo najskôr. Po kontaktovaní vám pošleme informácie potrebné k platbe zálohy, a prípadne aj odpovede na vaše otázky.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.